piątek, 27 kwietnia 2018

Przeproteinowanie - o co chodzi?

Przeproteinowanie - o co chodzi?

Słyszeliście kiedyś o przeproteinowaniu? Jak sama nazwa wskazuje, jest to za dużo protein.
Co ważne, czesto zdarza się to osobom, które mają zniszczone włosy, ale nie za bardzo znają się na składach kosmetyków. A to dlatego, że większość kosmetyków do włosów zniszczonych, rozjaśnionych, suchych, łamliwych i co tam jeszcze producent wymyśli, zawiera keratynę lub jedwab. Są to proteiny i jak najbardziej są przydatne w pielęgnacji włosów zniszczonych, ale nie mozna z nimi przesadzić. Jesli mamy proteiny w szamponie, masce i odżywce, to łatwo doprowadzić do przeproteinowania.

Photo by Morgan McDonald on Unsplash
A co wtedy dzieje się z włosami? Stają się suche, sztywne, są bardziej podatne na uszkodzenia. Przy większym przeproteinowaniu mokre włosy zaczynają się ciagnąć (jak guma).


Co wtedy zrobić?
Przeproteinowane włosy trzeba umyć szamponem - najlepiej z mocnymi detergentami takimi jak:
- Sodium Laureth Sulfate (SLES)
- Ammonium Lauryl Sulfate (ALS)
- Magnesium Laureth Sulfate (MLS)
- Sodium Coco Sulfate (SCS)
- Sodium Myreth Sulfate (SMS)


i użyć maski/ odżywki - warto potrzymać ją na włosach co najmniej kilkanaście minut a zmywając spienić ją na włosach (umyć nią włosy jak szamponem).


Przez kolejnych kilka myć trzeba unikac protein i używać emolientów i humektantów - tutaj przykłady.


Proteiny w składach kosmetyków to między innymi:
- Keratin,
- Silk,
- proteiny mleczne - wszystko z nazwą Milk Protein i podobne,
- proteiny zbożowe - Oat Protein i inne z nazwą protein,
- aminokwasy - składowe protein, zakończone najczęściej na -tein (jak na przykład cysteina: cystein)

piątek, 20 kwietnia 2018

Rozdwajające się końcówki

Rozdwajające się końcówki

Rozdwajające się końcówki są jednym z głównych problemów osób, które chciałyby zapuścić włosy. Skąd się biorą? Końcówki włosów to ich najstarsza część, która od kilku lat jest już narażona na pocieranie, detergenty, słońce, rozjaśnianie, farbowanie, przesuszenie i inne czynniki. Struktura włosa ulega uszkodzeniu  i włos "się rozdwaja". Nie musi on rozdzielić się na pół, może być to również więcej części.
Photo by Katarina Milosevic on Unsplash
Co można z tym zrobić?
Niestety nic - nie da się "skleić" końcówki. Żadne kosmetyki, reklamowane jako naprawiające końcówki, nie działają. Silikony czy oleje mogą wizualnie skleić włos, ale po ich zmyciu wciąż będzie widać, że jest on rozdwojony. Nie ma magicznych szwów dla włosa. Rozdwojoną końcówkę można jedynie obciąć.
Popularne są ostatnio tak zwane split endery - coś w stylu golarki, która podczas używania obcina odstające rozdwojone końcówki. Nie używałam takiego urządzenia, dlatego jeśli macie doświadczenie to dajcie znać, jak się u Was sprawdziło. Nie za bardzo jednak wierzę w skuteczność tej maszyny - spróbujcie powycinać nożyczkami pojedyncze rozdwojone części końcówek. Jest to żmudna i precyzyjna praca. Nie wierzę za bardzo w to, że zwykłe urządzenie jest w stanie skutecznie powycinać pojedyncze końcówki, może gdyby były tam laserowe precyzyjne czujniki miałoby to szanse działać.


Jak zapobiegać rozdowojonym końcówkom? Trzeba przestrzegać kilku punktów:
1. Końcówki powinny być zadbane - przesuszone są bardziej odporne na łamanie. Używajmy odżywek, masek szczególnie na długość i końcówki włosów - tam gdzie sebum nie dociera, a włosy są starsze.
2. Zabezpieczanie - używajmy olejów czy silikonów, żeby dodatkowo chronić końcówki. Kropla roztarta w dłoniach spokojnie wystarczy na zabezpieczenie najniższej partii włosów.
3. Nie niszczmy ich - nie używajmy na końcówki mocnych detergentów czy rozjaśniaczy. Przy myciu włosów na końcówki używajmy delikatnego szamponu, maski albo przynajmniej rozcieńczonego szamponu.