Szukaj na tym blogu

środa, 21 grudnia 2016

Podstawy olejowania włosów

Podstawy olejowania włosów

Dzisiaj chciałabym opowiedzieć krótko o olejowaniu włosów. Krótko, bo to temat szeroko i głęboko poruszany w internecie, więc na początek chciałabym podać kilka informacji wstępnych - dla osób, które o tym nie słyszały, a nie chcą zagubić się w natłoku informacji.


Pierwszą istotną kwestią jest CO olejujemy: skórę głowy czy włosy na długości.
Skórę głowy możemy olejować, żeby złagodzić podrażnienia, natłuścić, odżywić. Nie jest jednak zalecane trzymanie oleju na głowie zbyt długo, bo skóra nie może wtedy oddychać, co może prowadzić do wzmożonego wypadania włosów. Z drugiej strony, używanie olejku rycynowego czy oleju Sesa na skórę głowy bardzo przyspiesza porost i wzmacnia cebulki.
Olejowanie włosów na długości z kolei pomaga im utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia, uelastycznia je, odżywia i zabezpiecza. Wiele dziewczyn właśnie dzięki regularnemu olejowaniu odratowało swoje zniszczone włosy. Przykłady - inspiracje: klik, klik i klik.


Kolejny ważny punkt to CZYM olejujemy. Tak naprawdę nadaje się każdy olej - ale nie każdy dla każdego. Najczęściej dzieli się oleje jako przeznaczone do włosów o różnej porowatości. Odsyłam do tej notki. Jednak na początku nie warto się przerażać i wybrać olej popularny i łatwo dostępny - oliwa z oliwek, olej kokosowy, olej ze słodkich migdałów lub jakiś, który akurat macie w domu. Tak naprawdę ważniejsza jest regularność - wtedy zobaczymy prawdziwe efekty. Olejowanie raz na miesiąc na pewno nie doprowadzi do diametralnej poprawy. Polecam też wyniki ankiety o olejowaniu u Anwen, tu widać że najważniejsza jest regularność, a efekty wówczas przyjdą.


Trzecia kwestia to JAK olejujemy. Możemy olejować włosy na sucho - po prostu "posmarować" je olejem. Możemy nałożyć olej na włosy zwilżone wodą. Możemy dodać oleju do niewielkiej ilości odżywki i taką mieszanką pokryć włosy. Nie ma tu uniwersalnych porad, tak naprawdę każda metoda jest dobra. Najlepiej wypróbować różne i sprawdzić, która nam najbardziej odpowiada.


Przy zmywaniu oleju pamiętajmy, że nie musimy zmywać go kilkukrotnie szamponem z SLS. Warto najpierw na włosy położyć odżywkę lub maskę i po chwili rozetrzeć tak, jakbyśmy chciały umyć tym włosy. Odżywka lub maska zemulgują olej, który łatwiej będzie zmyć - wystarczy delikatny szampon lub kolejna porcja odżywki lub maski.

5 komentarzy:

  1. Ciekawa notka. Fajne te włosowe inspiracje, naprawdę zachęciły mnie do olejowania :P Nie wiem czy będziesz jeszcze update'ować, więc już skorzystam z okazji i życzę wesołych, spokojnych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku! :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki, Tobie też zdrowych i radosnych Świąt i cudownego Nowego Roku :)

      Usuń
    2. Dziękuję bardzo :)

      Usuń
  2. Czy naolejowaną owijać czymś? I jak długo trzymać?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oleje mają to do siebie, że nie wysychają tak szybko jak np. maska, dlatego owijać po olejowaniu nie trzeba, żeby olej zadziałał. Jednak dzięki owinięciu temperatura będzie wyższ, co sprawi że łuski włosa się rozchylą i olej będzie mógł częściowo wniknąć, a nie tylko pokryć włos z wierchu.

      Usuń