Ekstrakt - co to właściwie znaczy?
Zapewne wiele razy na opakowaniu kosmetyków spotkaliście się z wyrazem "ekstrakt". Brzmi jak coś wartościowego, odżywczego. Ale czym tak naprawdę jest ekstrakt?Ekstrakt to inaczej wyciąg. Słowo to pochodzi z łaciny: extractum oznacza wyciągnięte. Ekstrakt powstaje, jak nazwa wskazuje w procesie ekstrakcji. A czym jest ekstrakcja?
Ekstrakcja to dyfuzja substancji do cieczy, gdzie się lepiej rozpuszcza. Czyli tłumacząc to w prostszy sposób, za pomocą wybranej cieczy "przepłukujemy" wybraną przez nas substancję po to, żeby wypłukać z niej cenne dla nas składniki.
Takim przykładem może być parzenie kawy - przepłukujemy ziarna kawy wodą (gorącą dla lepszego efektu) po to, żeby wypłukać z nich smak do wody. Kolejnym może być przepłukiwanie oliwą papryczek chili, żeby zyskać oliwę smakową oraz zawierającą inne cenne składniki z papryczek jak na przykład kapsaicyna (tutaj "przepłukiwanie" dla lepszego efektu trwa dłużej, składniki rozpuszczają się w oliwie).
Charakterystyczne dla ekstrakcji jest to, że rozpuszczeniu nie ulega sama substancja, a jedynie jej składniki. Tym różni się to od rozpuszczania.
Mówiąc o ekstrakcji, możemy wyróżnić jej rodzaje takie jak między innymi: maceracja (maceraty też są szeroko stosowane w pielęgnacji), perkolacja czy turboekstrakcja - ale o rodzajach ekstrakcji następnym razem :)
Bardzo ciekawe, nigdy o tym nie słyszałam. Już nie mogę się doczekać wpisu o rodzajach ekstrakcji :)
OdpowiedzUsuńDzięki :)
UsuńZawsze mnie to zastanawiało, a skoro już piszesz o ekstraktach... Nie wiesz może w jaki sposób produkuje się suche ekstrakty?
OdpowiedzUsuńProdukuje się w ten sam sposób, ale na koniec odparowuje się rozpuszczalnik :)
UsuńDziękuję :D
UsuńCiekawe:) Rowniez czekam na dalszą część...:D
OdpowiedzUsuń