niedziela, 6 listopada 2016

Substancje myjące

Mycie włosów - niby prosta, codzienna czynność, a kiedy zaczynasz interesować się pielęgnacją włosów, nabiera nowego znaczenia. Nagle okazuje się, że to, czym myjesz włosy ma duży wpływ na ich kondycję.


Na początek podstawy:
W większości szamponów na pierwszym miejscu znajdziemy SLS (Sodium Lauryl Sulfate) lub nieco łagodniejszy SLES (Sodium Laureth Sulfate).
Czy są szkodliwe? Nie - są bardzo dobrze przebadane a nie stwierdzono ich szkodliwego działania na zdrowie. Skąd w takim razie ich zła sława?
Wynika to z tego, że są to substancje myjące stosunkowo silne. Często nasza skóra glowy nie potrzebuje tak silnego oczyszczania przy każym myciu - pot, łój czy kurz łatwo zmyć można również delikatniejszymi środkami. Skóra głowy przy tak silnym oczyszczaniu reaguje często wzmożonym wydzielaniem łoju, aby wyrównać sobie "zdartą" warstewke ochronną.
Jeżeli chodzi o włosy na długości - przy myciu ich silnymi środkami, "zdzieramy" nie tylko kurz, ale również całą emolientową czy silikonową wartswę ochronną, którą pokryty jest włos. Jako martwa tkanka, nie potrafi on się sam nawilżyć, w związku z czym pozostaje suchy i podatny na zniszczenia.


W przypadku skóry skłonnej do podrażnień, atopowego zapalenia skóry, skóry bardzo wrażliwej, stosowane SLS i SLES nie jest zalecane (uwaga - dotyczy to również kosmetyków do ciała), ale nie ze względu na jakieś tajemnicze szkodliwe działanie, ale z powodów opisanych powyżej - jest to substancja silniejsza niż zwykle potrzeba do mycia i wysuszająca delikatną skórę.


Jeśli czytałaś plotki, że SLS jest rakotwórczy, to uspokajam - od lat 90', kiedy to wiadomość ta została szeroko rozpowszechniona, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, przeprowadzono wiele niezależnych badań i nie znaleziono dowodu na to, że SLS powoduje raka. Polecam tę stronę - uprzedzam, że jest po angielsku.


Jeszcze jedna ważna informacja - jeśli w składzie widzisz Amonium Lauryl Sulfate lub Amonium Laureth Sulfate  - pamiętaj, że są one bardzo podobne do SLS i SLES.


Jaka jest alternatywa dla SLS i SLES?
Można znaleźć szampony oparte na substancjach myjących, które są łagodniejsze do mycia delikatnej skóry głowy.
Substancje takie, to między innymi:
- Sodium Coco Sulfate,
- Cocamidopropyl Betaine,
- Coco Glucoside,
- Lauryl Glucoside,
- Cetrimonium Chloride
Detergenty z członem Glucoside zasługują na szczególną uwagę osób z delikatną skórą, ponieważ są to tak zwane detergenty cukrowe i są bardzo lubiane przez wrażliwców.


Gdzie znaleźć takie szampony?
Nie jest to wcale takie trudne, są dostępne w praktycznie każdej drogerii. W Rossmannie bardzo dobra jest seria szamponów Alterra, coraz bardziej popularne i dostępne są szampony Vianek, polecane przez wiele blogerek. Po prostu wybierając szampon, zerknij na skład - substancje myjące są na samym początku, więc łatwo je zauważysz.


Na koniec zdjęcie pokazujące, jak ważne jest czytanie składu:
jeden z szamponów Babuszki Agafii (swoją drogą bardzo dobre kosmetyki) - na opakowaniu oznaczenie bez SLS, natomiast w składzie... SLES. Niby wszystko się zgadza, a jednak przez oznaczenie można spodziewać się, że jest to delikatny szampon, a tak naprawdę substancją myjącą jest SLES:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz