piątek, 20 stycznia 2017

Quasi-witaminy (witaminy - część III)

Quasi-witaminy

Poprzednie wpisy z serii:
Część I
Część II


Jeśli chodzi o quasi-witaminy, ich wpływ nie jest tak dobrze przebadany jak w przypadku witamin. Niwykluczone też, że ich klasyfikacja ulegnie zmianie w przyszłości - jak w przypadku witaminy PQQ, która prawie ćwierć wieku czekała na zaklasyfikowanie do grona witamin.


Pod względem wpływu na włosy i skórę głowy, warto zwrócić uwagę na następujące semiwitaminy:


Quasi-witaminami warto się zainteresować, bo niektóre z nich mają ciekawe zastosowania, często odpowiadają na problemy, które trudno jest wyleczyć. Amigdalina (B17) działa przeciwnowotworowo (ale nadmiar prowadzi do zatrucia i porażenia ośrodka oddechowego), witamina P łagodzi objawy menopauzy (szczególnie uderzenia gorąca), B15 zdecydowanie zmniejsza drgawki w przypadku choroby Parkinsona czy padaczki, a inozytol w dużych dawkach wspomaga leczenie i spowalnia rozwój choroby Alzheimera.

5 komentarzy:

  1. Kolejny ciekawy post :) Fajnie, że napisałaś o tych semiwitaminach, bo za bardzo o nich nie słyszałam. Wiesz może czy są powszechnie dodawane do kosmetyków czy raczej trzeba się naszukać, żeby jakieś znależć?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ponieważ nie są zbyt znane, nie ma o nich informacji na opakowaniach kosmetyków. Mimo to w kosmetykach mozna je znaleźć, najłatwiej chyba inozytol. Jaka konkretnie semi witamina Cię interesuje, to spróbuję pomóc?

      Usuń
    2. Dziękuję, nie trzeba, tak się tylko zastanawiałam :P

      Usuń
  2. Nigdy nie słyszałam o quasi-witaminach:( Ciekawy temat:)

    OdpowiedzUsuń