niedziela, 8 stycznia 2017

Witaminy - wpływ na włosy. Część I.

Witaminy - wpływ na włosy

Nazwa witamina pochodzi od słowa vita oznaczającego życie. Pierwszą odkrytą witamina była witamina B1, którą otrzymał Kazimierz Funk (Polak) w 1911 w trakcie badań nad leczeniem choroby beri-beri.


Ile jest witamin? Kilkanaście lat temu uważano, że jest ich trzynaście: A, C, D, E, K i osiem różnych witamin B. Obecnie nie jest to juz to taki proste do policzenia: na przykład w kwestii witaminy A uznaje się za nią aż 60 różnych karotenoidów, witamina E ma ponad 12 odmian, witaminy C i D mają ich po cztery. Do tego obecnie klasyfikuje się również quasi-witaminy (semiwitaminy, substancje witaminopodobne), które nie są organizmowi niezbędne do funkcjowania. Takie witaminy to na przykład witamina P, S i U. Nie spełniają wszystkich kryteriów klasy witamin, stąd ich nazwa.


Podstawowy podział witamin dotyczy ich rozpuszczalności: witaminy rozpuszczają się albo w tłuszczach, albo w wodzie. W uproszczeniu, jeśli witamina jest rozpuszczalna w wodzie, jej nadmiar jest wydalany z moczem (oraz potem), więc jej "przedawkowanie" jest bardzo trudne. W przypadku witamin rozpuszczalnych w tłuszczach nie jest to takie proste. Warto o tym pamiętać, kiedy zażywa się suplementy lub samodzielnie wzbogaca dietę o duże ilości witamin.


Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach to:
A, D, E, F, K
natomiast rozpuszczalne w wodzie to:
B1, B2, B3 (inaczej PP), B5, B6, B7 (H), B9 (kwas foliowy), B12, C, PQQ.


Jeśli chodzi o quasi-witaminy, należą do nich:
B17 (amigdalina), cholina, inozytol, BT (karnityna), N (kwas liponowy), B13 (kwas orotowy), B15 (kwas pangamowy), PABA (1, Bx), P (bioflawonoidy), S (pochodnekwasu salicylowego), T (substncje wyizolowane z nasion sezamu), U (chlorek S-metylometioninosulfoniowy).


Podział juz mamy, to teraz czas na tabelkę z witaminami, które mają znaczący wpływ na zapobieganie wypadaniu i przyspieszaniu porostu włosów.
Jeśli mamy problemy ze skórą głowy i włosami, warto przeanalizować swoją dietę pod kątem tego, czy dostarczamy odpowiedniej ilości tych witamin. Oczywiście w przypadku łysienia lub przeciągającego się nasilonego wypadania skonsultuj się z lekarzem - tylko badania mogą jednoznacznie wskazać, co konkretnie Ci dolega. Dzisiaj witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, ciąg dalszy w kolejnym poście:





8 komentarzy:

  1. Pierwszy raz słyszę o tych semiwitaminach! :O Rozumiem, że witamina K nie ma wpływu na włosy, tak?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Warto o nich wiedzieć - mają bardzo ciekawe, a nieznane działanie. Niedługo notka o nich:)

      Oczywiście pośrednio każda witmina ma wpływ na włosy, bo wpływa na nasze zdrowie (w tym wtamina K). Ja tutaj ze względu na charakter bloga wypisywałam tylko te, których niedobór wpływa wprost na skórę głowy i włosy :)

      Usuń
  2. Co uważasz o szamponach, itp. z dodatkiem witamin A i E? Myślisz, że tak z zewnątrz to działają chociaż trochę czy w ogóle nie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę, że trochę działają - ale dużo lepiej, jeśli takie witaminy są w maskach, odżywkach czy wcierkach. Szampon ma kontakt z naszą skórą tylko przez chwilę, a następnie jest spłukiwany, więc witaminy nie mają dużo czasu, żeby wniknąć, a detergenty z szamponu przy spłukiwaniu je w zdecydowanej wikszości spłuczą.

      Na pewno jednak trochę działają, więc warto w takiej sytuacji potrzymac szampon na głowie odrobinę dłużej :)

      Usuń
  3. Bardzo przydatne informacje. Zazwyczaj, kiedy mówi się o witaminach w kontekście problemów z włosami czy skórą, mówi się "niedobór witamin". A jakich? Radź sobie człowieku sam ;) Głupio się przyznać, ale nie wiedziałam o takim znaczeniu witaminy D.
    Pod wpisem na temat pielęgnacji pytałaś mnie o toniki. Dzisiaj "naskrobałam" wpis na ich temat, więc zapraszam!

    OdpowiedzUsuń
  4. Jejku! Nie słyszałam dotąd o quasi i semiwitaminach

    OdpowiedzUsuń