Szukaj na tym blogu

wtorek, 28 lutego 2017

Ulubione maski

Dzisiaj ściąga z polecanymi maskami według rodzajów działania. Maski podzieliłam na emolientowe, humektantowe oraz proteinowe (klikając w link dowiecie się więcej o rodzajach składników odżywczych)


A tutaj wpis o tym, jak używać masek: klik!
Maski emolientowe:
1. maska toskańska 
2. maska ajurwedyjska
3. maska tajska
 - wszystkie z Planeta Organica
4. maska do włosów wysokoporowatych Anwen
5. Kallosy:
  Cherry
  Banana
  Blueberry
6. każda maska, do której dodamy dowolny olej






Maski proteinowe:
1. maseczka drożdżowa Babuszki Agafii
2. maska do włosów średnioporowatych Anwen
3. Kallosy:
  Keratin
  Latte
  Milk
4. każda maska, do której dodamy żółtko jajka, keratynę, jedwab, proteiny zbożowe lub inne proteiny


Maski humektantowe:
1. Kallosy:
  Algae
  Aloe
2. każda maska, do której dodamy aloes, miód, cukier lub inny nawilżacz



poniedziałek, 13 lutego 2017

Ekstrakt - co to właściwie znaczy?

Ekstrakt - co to właściwie znaczy?

Zapewne wiele razy na opakowaniu kosmetyków spotkaliście się z wyrazem "ekstrakt". Brzmi jak coś wartościowego, odżywczego. Ale czym tak naprawdę jest ekstrakt?

Ekstrakt to inaczej wyciąg. Słowo to pochodzi z łaciny: extractum  oznacza wyciągnięte. Ekstrakt powstaje, jak nazwa wskazuje w procesie ekstrakcji. A czym jest ekstrakcja?
Ekstrakcja to dyfuzja substancji do cieczy, gdzie się lepiej rozpuszcza. Czyli tłumacząc to w prostszy sposób, za pomocą wybranej cieczy "przepłukujemy" wybraną przez nas substancję po to, żeby wypłukać z niej cenne dla nas składniki.
Takim przykładem może być parzenie kawy - przepłukujemy ziarna kawy wodą (gorącą dla lepszego efektu) po to,  żeby wypłukać z nich smak do wody. Kolejnym może być przepłukiwanie oliwą papryczek chili, żeby zyskać oliwę smakową oraz zawierającą inne cenne składniki z papryczek jak na przykład kapsaicyna (tutaj "przepłukiwanie" dla lepszego efektu trwa dłużej, składniki rozpuszczają się w oliwie).

Charakterystyczne dla ekstrakcji jest to, że rozpuszczeniu nie ulega sama substancja, a jedynie jej składniki. Tym różni się to od rozpuszczania.
Mówiąc o ekstrakcji,  możemy wyróżnić jej rodzaje takie jak między innymi: maceracja (maceraty też są szeroko stosowane w pielęgnacji), perkolacja czy turboekstrakcja - ale o rodzajach ekstrakcji następnym razem :)

poniedziałek, 6 lutego 2017

Podstawy olejowania - rodzaje olejów

Podstawy olejowania - jak dobrać olej?



Jeśli nie czytałeś jeszcze o tym, jak olejować włosy - zapraszam tutaj.



Dzisiaj post o tym, jak wybrać właściwy olej na początek. Dużo jest w internecie stron z podziałem olejów do włosów ze względu na porowatość - pisałam o tym w poprzednim poście o olejowaniu, podlinkowanym na górze. W praktyce jednak najlepiej wypróbować dwa lub trzy oleje i sprawdzić, który najlepiej działa i dobierać kolejne tak, aby były podobne.


Oleje możemy podzielić ze względu na zawartość kwasów tłuszczowych nienasyconych - taki podział przeważnie stosuje się przy doborze oleju do olejowania.
Interesuje nas więc zawartość kwasów omega-9, który jest jednonienasycony (należy do tej grupy jeszcze omega-7) oraz omega-6, który jest wielonienasycony (tu należy też omega-3).


Poniżej tabelka z zawartością poszczególnych kwasów tłuszczowych w popularnych olejach:
Źródło: http://www.phie.pl/pdf/phe-2012/phe-2012-4-871.pdf
Na początek proponuję wypróbować oliwę z oliwek - jest powszechnie dostępna, w dodatku jeśli nie sprawdzi się do włosów można ją bez problemu wykorzystać do sałatek. Dobrym wyborem jest też olej z awokado, który nie ma tak intensywnego zapachu, dostępny jest bez problemu w sieciowych drogeriach. Jeśli nie sprawdzi się na włosach, można go użyć jako dodatku do balsamu do ciała (bardzo dobrze uelastycznia skórę). Jeśli oliwa lub olej z awokado się sprawdzą, warto zainteresować się kolejnymi olejami z dużą zawartością omega-9:



Jeśli chodzi o kwasy wielonienasycone, zacząć można od oleju słonecznikowego - jako szeroko dostępnego lub od oleju z dzikiej róży - również dostępny w sieciowych drogeriach. Jeśli on się sprawdzi, w tabelce poniżej sa kolejne oleje z dużą zawartością omega-6 i omega-3:


Ciekawy jest olej z wiesiołka, który kwasów jedno- i wielonienasyconych ma podobną ilość. Można go wypróbować jeśli oba typy olejów nam odpowiadają.



czwartek, 2 lutego 2017

Włosowe rekordy Guinessa

Włosowe rekordy Guinessa

Dzisiaj zapraszam na ciekawostki - 7 włosowych rekordów Guinessa. Niektóre są całkiem zwyczajne (jak najdłuższe włosy), ale są też trochę dziwaczne - sami zobaczcie:

1. Zacznijmy od podstawowego rekordu - najdłuższe włosy świata! Może się nimi poszczycić Xie Qiuping z Chin. W momencie odnotowania rekordu, czyli w maju 2004 roku, miały one 5,627 metrów długości. Xie zapuszcza je od 1973 roku, kiedy miała 13 lat.  Twierdzi, że tak długie włosy nie są dla niej problemem, ponieważ jest do nich przyzwyczajona. Podkreśla jednak, że przy tak długich włosów ważna jest cierpliwość i... utrzymywanie prostej postawy ciała!
Żródło: https://www.facebook.com/GuinnessWorldRecords/
2. Kolejny rekord to najwięcej słomek we włosach. Tak, chodzi o rurki, przez które pije się napoje. Najwięcej, bo aż 600 miał ich Radzi Chinyanganya. Wyglądało to tak:
Źródło: https://twitter.com/iamradzi/
3. Najwięcej osób równocześnie ścinających włosy zrobiło to 11 listopada 2014 roku w Japonii. Było ich 1 214.

4. Największą kulę z ludzkich włosów zrobił Henry Coffer, amerykański fryzjer. Kula zrobiona przez Henry'ego ważyła ponad 75 kilogramów i miała ponad 4 metry średnicy. Włosy do jej zrobienia zbierał przez 50 lat:
Źródło: http://news.bbc.co.uk/cbbcnews
 5. Najwyższa fryzura na świecie została wykonana przez grupę fryzjerów z KLIPP unser Frisör in Wels w Austrii w czerwcu 2009 roku. Do przygotowania fryzury użyto zarówno prawdziwych jak i sztucznych włosów:
Źródło: http://www.guinnessworldrecords.com/
6. Najdłuższe włosy w uszach należą do Hindusa, Anthony Victora. Mają one 18,1 centymetra w najdłuższym punkcie! Anthony jest nauczycielem i jego uczniowie często nadają mu przydomki związane właśnie z włosami w uszach.
Źródło: http://www.guinnessworldrecords.com/
7. Najdłuższe naturalne afro nosi 36 letnia Aevin Dugas z Nowego Orleanu. Jego długość to 1,32 metra. Aevin zapuszczała swoją fryzurę przez 12 lat. Wspomina, że zdarzyło jej się przytrzasnąć włosy drzwiami samochodu i wplątać je w drzewo. Mówi, że ich największą zaletą jest to, że są najwygodniejszą poduszką jaką można sobie wymarzyć.
Źródło: http://www.irockmynatural.com